Keni dëgjuar shumë herë për njerëz të cilët janë vartës të substancave narkotike, por jo për disa të tjerë të cilët janë të “droguar” pas disa ushqimeve apo pijeve të ndryshme!

Ju ftojmë t’u hidhni një sy të vërtetave interesante…
5. Vajza australiane piu për 8 muaj vetëm një pije energjike dhe humbi 44,5 kg.
Një vajzë nga Australia vendosi të humbte peshë pas kilogramëve e të shumtë që i kishte marrë nga kequshqyerja dhe moskryerja e aktiviteteve fizike. Deri këtu nuk ka asgjë të pazakontë, do të thoni ju. E drejtë, por mënyra që ajo zgjodhi për të bërë këtë gjë, ishte mjaft e çuditshme: pinte vetëm një pije energjike dhe asgjë tjetër. Një ide shumë e keqe, e cila e ndihmoi të humbte 44.5 kilogramë në 8 muaj, duke e dobësuar atë në maksimum. Përveçse vuante nga ankthi i vazhdueshëm, 23-vjeçarja nga Zelanda e Re u godit edhe nga një atak kardiak, i cili për pak i mori jetën.
4. Vendosi të hante vetëm karota: dëshironte që të bëhej “portokalli”
Një bast i pazakontë, ai i një vajze me shoqet e dhomës së saj: objektivi ishte që të hanin shumë karota, sa më shumë të mundnin dhe vetëm këtë lloj ushqimi, për të pasur një lëkurë…totalisht me ngjyrë “portokalli”! Por pasi kaluan disa ditë përveç karotave, ato filluan të pinin edhe një lloj lëngu po me përbërje karote. Sigurisht ato nuk e arritën qëllimin e tyre sepse kjo është një gjë e parealizueshme.
3. Gjatë Kreshmës pi vetëm birra dhe ujë
Një burrë ka bërë një sakrificë shumë të ndryshme nga e zakonshmja: përgjatë gjithë periudhës së Kreshmës, vendosi që të ushqehej vetëm me birra dhe ujë! Ai ka thënë se është frymëzuar nga një grup murgjish bavarezë, të cilët e quanin birrën e prodhuar nga vetë ata si “bukë e lëngshme”, e që e përdornin në një periudhë të caktuar kur u ndalohej të hanin.
2. Vdiq, sepse pinte 10 “Coca-Cola” çdo ditë
Pirja e sasisë së madhe e “Coca-Cola” ishte shkaku kryesor për vdekjen e një gruaje 30-vjeçare në Zelandën e Re, bëjnë të ditura mediat online duke iu referuar një mjeku ligjor.
Natasha Harris pinte deri në 10 litra të pijes së famshme joalkoolike çdo ditë. Kjo është dyfishi i sasisë maksimale të rekomanduar për marrjen e kafeinës dhe 11 herë më e lartë se sa doza e rekomanduar e sheqerit. “Coca Cola” argumentoi se nuk mund të provohet se produkti i saj ndikoi në vdekjen e Harris. Nëna e tetë fëmijëve nga qyteti Invercargill, pati vuajtur nga shëndeti i dobët gjatë shumë viteve. Familja e saj tha se ajo kishte pësuar varësi nga “Coca Cola” dhe kishte të gjitha problemet që pësojnë të droguarit që lënë drogën, përfshirë dridhjet, nëse ajo nuk pinte lëngun e kuq. Ajo pinte “Coca Cola” gjatë të gjithë ditës, ndërsa dhëmbët i kishin rënë nga sasia e stërmadhe e sheqerit.
1. Një burrë përdori yndyrat e trupit të tij për të skuqur qoftet për miqtë
Ai e bëri këtë gjë pasi kreu një ndërhyrje estetike. Nuk e besoni? Është absolutisht e vërtetë! Burri, me profesionin artist, kishte një problem serioz me peshën, ndaj dhe përballoi me sukses liposuction-in (heqjen e yndyrave nga trupi) për t’i dhënë fund shqetësimit të tij. Por, më pas, i erdhi një ide me të vërtetë e çuditshme: me yndyrën që i hoqën mjekët, skuqi qoftet që do t’ua shërbente miqve të tij gjatë një mbrëmjeje.web_cajle

Lexoni recetën që zemëron industrinë farmaceutike!

Ky kombinim ul kolesterolin, parandalon sulmet në zemër, lehtëson frymëmarrjen gjatë përpjekjeve fizike dhe forcon zemrën.
Mjalti është i vetmi ushqim në botë që nuk ka datën e skadimit, por mund të kristalizohet në qoftë se qëndron një kohë të gjatë në në një vend të freskët.

Shumica e kompanive farmaceutike nuk do tju pëlqeje receta ne të cilin hyn ky përbërës unik, e cila me ndihmen e kanellës shumë mirë vepron në organizmin e njeriut, dhe ajo shëron shumë sëmundje.

Sëmundjet e zemrës
Bëni qull me një lugë mjalti dhe një gjysmë lugë çaji kanellë, doza duhet të konsumohet çdo mëngjes. Ky kombinim ul kolesterolin, parandalon sulm në zemër, forcon zemrën.

Arthritis
Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje çdo ditë duhet të konsumojnë një pije të bërë prej një filxhani me ujë të ngrohtë duke shtuar dy lugë mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Pija duhet konsumuar në mëngjes dhe në mbrëmje.

Pezmatimi i fshikezës urinare
Sëmundja e pakëndshme do të shërohet me 2 luge kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë të vendosën në një gotë me ujë të vakët. Ky kombinim shkatërron bakteret në fshikëzën urinare.

Kolesteroli
Pija përbëhet nga dy lugë mjaltë dhe tre luge kanellë duke shtuar në një gjysëm litër ujë, dhe kjo përzierje është e dobishme për ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë.

të ftohurit
Zgjidheni problemin e të ftohurit me një lugë mjaltë të vakët dhe një çikë kanellë. Këtë kombinim përdoreni tre ditë, përveç që t’ju çlirojë nga sëmundja e lodhshme, do tju pastrojë edhe sinuset.

Kanceri
Hulumtimet e fundit në Japoni dhe Amerikë kanë treguar se edhe format më të rënda të kancerit mund të shërohen. Njerëzit që vuajnë nga kanceri duhet të konsumojnë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë tre herë në ditë për një muaj.

 

 

Per nje tepsi bakllava: BAKLLAVE GOSTIVARI

-1 kg miell -7 veze -1 gote vaj -1 gote qumesht -pak kripe

-1 kg arra qe do ti keni copetuar gjalpe i shkrire per ta hedhur midis petave


Nga 7 vezet , 4 prej tyre do ti perdorni veçse te verdhat , 3 te tjerat ashtu siç jane me gjithe te bardhen.Hidhini te tera lendet siper miellit dhe zijeni brumin.Me pas punojeni mire me dore..Pastaj mbulojeni me nje pecete pakez te lagur per te parandaluar kesisoj tharjen e brumit dhe lijeni ashtu per gjysem ore deri sa te vije brumi. Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjese.Çdo pjese ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojini ca me dore dhe sillini ne forme sfere.Duke i lene copat e tjera poshte pecetes se lagur , filloni ti hapni secilat nga sferat ne nje diameter prej 15 cm.Hidhini niseshte gjate hapjes qe te mos ju ngjiten dhe çahen petat .Vazhdoni keshtu dhe me peten e dyte dhe me pas vijeni siper petes se pare pa harruar ti hidhni pakez niseshte perpara.Vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te kene perfunduar.Me pas merini petat qe i keni vene nje mbi nje dhe hapeni kete pete te vetme ne madhesine e tepsise tuaj.Pasi ta heni hapur vijeni mbi tepsi, te cilen sigurisht qe do ta keni lyer me pare me gjalpe.Me pas hidhni siper petes gjalpin e shkrire.Vazhdoni ne te njejten menyre dhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijini ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.

Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!

Per sherbetin : 1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.

Sapo qe sherbeti te jete gati lereni pak te ftohet dhe hidhjani bakllavase, duhet te rije te pakten 1 dite qe ti hyje sherbeti mire pastaj te servet -JU BEFT MIRE NGA HATIXHJA WIEN.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Për kremën e pastiçerisë nevojiten :

4 të verdha veze
2 doza vanilje
4 lugë sheqer
1 limon
4 lugë miell
350 ml qumësht
2 lugë të vogla gjalpë
80 kremë qumështi

Lani limonin dhe prisni një copë të madhe lëkure. Përgatitni kremën e pastiçerisë duke përzier të verdhat e vezëve, sheqerin, copën e lëkurës së limonit, miellin, qumështin dhe vaniljen. Lërini në zjarr të ngadaltë që të lidhen. Më pas shtoni gjalpin, lëreni kremën të ftohet, hiqni lëkurën e limonit dhe shtoni kremën e qumështit të rrahur. Lageni pandespanjën me lëng portokalli dhe vendoseni në një tas të madh. Mbulojeni me kremën a pastiçerisë dhe vendoseni tasin në frigorifer, të mbuluar me letër celofan. Një-dy orë para se ta servirni ëmbëlsirën, prisni hollë frutat, vendosini në një tas tjetër, lagini me liker, pudrosini me 2 lugë sheqer dhe përziejini mirë. Mbulojeni tasin me letër celofan dhe vendoseni në frigorifer. Rrihni kremën e qumështit dhe hidheni në qeskë pastiçerie me formë të dhëmbëzuar në fund, të cilën do ta vendosni edhe atë në frigorifer. Pak para se ta servirni ëmbëlsirën, hidhni frutat në tasin me pandispanjë. Mbulojeni me kremën e rrahur të qumështit dhe zbukurojeni me fruta.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TIRAMISU


- 4 t? verdha vez?sh
- 3/4 filxhani, sheqer
- 1 filxhan djath? mascarpone
- 1 1/2 filxhan me ajk? qumshti
- 2 filxhan? me kafe t? fort? (e zieni dhe m? pas l?reni t? ftohet )
- 30-36 biskota
- pud?r kakao p?r t? pudrosur ?mb?lsir?n n? fund
- ?okollat? e grir?


P?rgatitja

Ne nje tenxhere, ne zjarr, perzieni te verdhat e vezeve dhe sheqerin dhe filloni ti perzieni ngadale derisa perzierja te kete marre ngjyren e verdhe disi te zbardhur dhe temperatura te kete shkuar n? afersisht 140? (ka tenxhere qe e tregojne temp). Me pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe masen hidheni ne nje tas te madh ku pak e nga pak mund te filloni ti shtoni djathin mascarpone, duke e perziere lehte. Perzierja duhet te ftohet per 8-10 min.Ne nje tas tjeter, trazoni ngadale ajken e qumshtit dhe po me ngadale hidheni ajken ne perzierjen me veze qe pergatitet pak me pare.Me pas perzieni kafen e ftohur dhe zhytini nje e nga nje biskotat ne menyre qe te marrin pak shije por dhe te mos thermohen fare nga lengu.
Ne fund, mund te filloni vendosjen e embelsires ne nje ene ovale. Ne fillim vendosni nje shtrese kremi, me pas nje shtrese me bisokota dhe siper i shtroni nje shtrese te trashe kremi. Siperfaqen rafshojeni ne menyre uniforme dhe mbulojeni enen me mbeshtjelles plastik. Embelsira duhet te ftohet per 4-6 ore para se te sherbehet.Para se ta sherbeni mund ti hidhni siper pluhur kakao perzier me pak kafe si dhe copa cokollate te grira holle.

ju beft mire .

cajle.com


Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!